Buradasınız :
Zirai İlaçlar
İnsektisitler
Ürün Bilgileri
Galeri
Taksit Seçenekleri
Yorumlar

SİYAH YAPIŞKAN TUZAK 25*40cm

Tuta absoluta mücadelesinde son derece etkili olan BKS BLACK 25x40cm siyah yapışkan tuzaklar, tuta feromonu ile beraber kullanılır. Yapılan çalışmalarda, siyah renkli tuzakların, renksiz ve diğer renklerdeki tuzaklara oranla, Tuta Absoluta mücadelesinde daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Siyah tuzaklar, tuta feromonu ile birlikte kullanıldığında, son derece başarılı sonuçlar alınmıştır.
Avantajları: Siyah tuzağın doğal cezbedici özelliğe sahip olması, özellikle biyolojik mücadele yapılan alanlarda faydalı böcekleri olumsuz etkilememesi, siyah tuzaklar ortamdaki diğer böceklerin ilgisini çekmediği için tuzağın yapışkan yüzeyleri daha uzun süre etkinliğini muhafaza etmesidir.
Kullanımı ve dozu: Siyah tuzaklar Tuta absoluta mücadelesinde dekara 4-6 tuzak gelecek şekilde, uygun aralıklarla (ortalama 200 m² ye bir tuzak), yerden yaklaşık 40-50 cm yüksekliğe, yere paralel olarak yerleştirilir ve üzerine feromon tutturulur. Tuzakların her iki yüzeyi de özel yapışkanla kaplıdır.

 

KONTROL ETTİĞİ ZARARLI: Tuta absoluta
KULLANILIŞ AMACI: Gözlem ve mücadele amaçlı kullanılır.
EBATLARI: 25X40 cm

TUTA ABSOLUTA FEROMONU

Zararlı Mücadelesinde Feromonların Kullanımı
Feromonlar, kimyasal olarak sentezlenebilirler ve tuzaklarda cezbedici olarak kullanılabilirler. Tuzağın en önemli kısmı, içinde bu çekici maddeyi taşıyan aparattır. Bu, dişi böceğin cinsel kokusunu taklit eder ve erkek bireyleri tuzağa çeker. Feromonlar türe özgüdür ve erkekler sadece kendi türü olan dişilerden salgılanan bu koku tarafından çekilirler.

Feromon Kullanım Şekilleri
Gözlem(izleme)
Feromon tuzaklar, izleme ya da gözlem amaçlı kullanılabilir. İzleme alanına birkaç tuzak yerleştirilir. Belli bir dönem boyunca yakalanan böcekler sayılarak, zararlı böceğin mevcut olup olmadığı, uçuş etkinliği, yoğunluğu hakkında bilgiler kolayca elde edilebilir. Bu bilgilere dayanılarak ilaçlama eşiği ve zamanı kolayca tespit edilir.
Kitlesel(mücadele)
Kitlesel yakalama amaçlı kullanılan feromon tuzakları ile hedef zararlı yoğunluğu önemli ölçüde azaltılabilir. Kitlesel tuzaklama, böceklerin ve sonraki nesillerin sebep olacağı zararın azaltılmasında ya da kabul edilebilir düzeyde kalmasında sağlıklı ve etkili bir yöntemdir. İlaç kullanımına gerek olmadan ve çevreyi kirletmeden bitkinin zararlılardan korunmasını sağlanmasına yardımcı olur. Feromonların türe özgü olması nedeniyle, zararsız ya da faydalı böceklere karşı olumsuz bir etkisi yoktur.

Tuta feromonu siyah 25*40 yapışkan tuzaklar,delta tipi yapışkan tuzaklarla veya su tuzağıyla birlikte kullanılabilir.

Sera ve açık saha sebze yetiştiriciliğinde dikimden itibaren kullanılabilir.
Gözlem amaçlı, 3 dekara 1 adet ve kitlesel yakalama amaçlı da dekara 4-5 adet tuzak kullanılır.
Feromonların kullanım ömrü ortam şartlarına göre değişmekle beraber 6 ila 8 hafta olup,
bu süre bitiminde yenileri ile değiştirilmelidir.

1 paket içinde 2 adet tuta absoluta feromon yer almaktadır.

Saklama Koşulları

Feromonlar orijinal paketlertinde, derin dondurucularda -18°C'de 2 yıl boyunca etkilerini kaybetmezler. Kısa süreli (birkaç hafta) depolamalar -5 ve+5 °C'de yapılabilir. Kısa süreli de olsa yüksek ısıya maruz bırakılmamalıdır.

  

 

 

NEREDEYİZ